PO WER 2019-2022
„Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie M.Gdańsk i gdańskim (IV)"
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa I „Rynek pracy otwarty dla wszystkich", Działanie 1.1 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy", Poddziałanie 1.1.1 „Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego"
Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia oraz jego utrzymania przez osoby młode do 29 roku życia, zamieszkujące Gdańsk oraz powiat gdański.
Grupami docelowymi projektu są:
- osoby młode w wieku 18-29 lat bez pracy, w tym osoby z niepełnosprawnościami, zarejestrowane w GUP jako bezrobotne, spośród których co najmniej 60% stanowić będą osoby, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET), zgodnie z definicją osoby z kategorii NEET, przyjętą w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Co najmniej 20% uczestników projektu stanowić będą osoby znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy tj. osoby z niepełnospr. i/lub osoby długotrwale bezrobotne i/lub osoby o niskich kwalifikacjach.
- przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe oraz pracownicy tych podmiotów, które otrzymały dofinansowanie wynagrodzeń lub części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej wprowadzonych ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz.374 z późn. zm.)
GUP zakłada przystąpienie do projektu 2098 osób bezrobotnych, w tym 950 osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy tj. osób długotrwale bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami oraz osób o niskich kwalifikacjach oraz 1607 osób pracujących/prowadzących działalność gospodarczą narażonych na negatywne skutki pandemii COVID-19.
Wsparcie dla osób młodych do 29 roku życia pozostających bez zatrudnienia będzie udzielane w projekcie zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce, tzn. w ciągu 4 m-cy osobom młodym zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. Przy czym, okres 4 m-cy, w ciągu którego należy udzielić wsparcia osobom do 25 r. życia liczony będzie od dnia rejestracji w urzędzie pracy, a w przypadku osób powyżej 25 roku życia okres ten liczony będzie od dnia przystąpienia do projektu.
W ramach projektu zaplanowano następujące formy aktywizujące osoby bezrobotne:
staże, szkolenia, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, prace interwencyjne, bon zatrudnieniowy, bon na zasiedlenie.
W uzasadnionych przypadkach możliwe jest skorzystanie z kilku oferowanych form wsparcia, np. szkolenia a następnie środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Projekt zakłada osiągnięcie efektywności zatrudnieniowej dla osób w najtrudniejszej sytuacji (w tym imigranci, reemigranci, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami (do poziomu ISCED 3) na poziomie co najmniej 42% oraz dla pozostałych osób - 57%.
w tym ze środków wspólnotowych 31 346 562,06 zł
Redakcja podstrony
- Podmiot udostępniający informację
- BIP Gdański Urząd Pracy
- Pierwsza publikacja
- IntraCOM.pl Katowice 2020-09-23 10:04
- Aktualizacja publikacji
- Iwaszkiewicz Łukasz 2022-06-15 09:18
- Wytworzenie publikacji
- Agnieszka Stefaniak 2022-06-15 09:18
- Zatwierdzenie
- Iwaszkiewicz Łukasz 2022-06-15 09:18