Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej - Gdański Urząd Pracy

Podgląd wersji

Podgląd wersji.
Data wytworzenia: 2025-05-07 13:29:58
Redaktor: Iwaszkiewicz Łukasz
Opis: Modyfikacja treści strony

ologowanie Funduszy Europejskich dla Pomorza

Gdański Urząd Pracy uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt „Aktywne Pomorze".

Okres realizacji projektu: 01.01.2023 - 31.12.2024 roku.

Celem głównym projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia 1141 osób bezrobotnych (776 kobiet i 365 mężczyzn) z miasta Gdańska i powiatu gdańskiego. W ramach projektu świadczone były wysokiej jakości usługi i instrumenty rynku pracy na rzecz osób zarejestrowanych w Gdańskim Urzędzie Pracy.

Cel został osiągnięty poprzez realizację następujących zadań:

1. Poradnictwo zawodowe

W ramach poradnictwa zawodowego udzielana była pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu lub miejsca pracy oraz w planowaniu rozwoju kariery zawodowej, a także w przygotowywaniu do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy. Wsparciem zostali objęci wszyscy uczestnicy projektu: 1141 osób (776k, 365m).

2. Staże

Staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Wsparciem objęto 388 osób bezrobotnych (298k, 90m). W okresie odbywania stażu, uczestnikom przysługuje stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnego.

3. Szkolenia

Wsparciem, mającym na celu uzyskanie przez uczestnika projektu kwalifikacji lub kompetencji zawodowych, zwiększających jego możliwości zatrudnienia, objętych zostało 632 osoby bezrobotne (399k, 233m). W okresie odbywania szkolenia uczestnikom przysługiwało stypendium w wysokości 120 % zasiłku dla bezrobotnego. Szkolenia były realizowane zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w postaci szkoleń grupowych oraz indywidualnych.

Ponadto organizowane były szkolenia z zakresu umiejętności cyfrowych, dla osób do 30 roku życia, u których zdiagnozowano potrzebę takiego szkolenia.

4. Środki na podjęcie działalności gospodarczej

Środki na podjęcie działalności gospodarczej były przyznawane jednorazowo, z przeznaczeniem na zakup towarów i usług, w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów reklamowych, pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności. Środki przyznawane były w wysokości określonej w umowie, nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego obowiązującego wynagrodzenia. W ramach zadania wsparciem objęto 201 osób (147k, 54m).

5. Bon na zasiedlenie

Bezrobotny do 30. roku życia mógł otrzymać bon na zasiedlenie w związku z podjęciem przez niego poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Środki przyznane w ramach bonu na zasiedlenie, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 200% przeciętnego wynagrodzenia za pracę, przeznaczało się na pokrycie kosztów zamieszkania. Wsparciem objęto 65 osób bezrobotnych (42k, 23m).

Wsparciem objęto osoby bezrobotne zarejestrowane w Gdańskim Urzędzie Pracy, w szczególności osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.:

  1. osoby młode wieku 18-29 lat,
  2. osoby w wieku 55 lat i starsze,
  3. osoby długotrwale bezrobotne,
  4. osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych,
  5. osoby z niepełnosprawnościami,
  6. kobiety,
  7. osoby sprawujące opiekę nad dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami czy osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Wsparcie osób młodych

Do projektu przystąpiło 529 osób w wieku 18-29 lat (325k, 204m). Ich udział był poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych.

Ponadto wsparcie osób młodych uwzględniało zakres tematyczny co najmniej jednej z Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP):

  • ISP 1 - Technologie offshore i portowo-logistyczne;
  • ISP 2 - Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie;
  • ISP 3 - Zielona energia - Technologie ekoefektywne;
  • ISP 4 - Wspólne Zdrowie - Technologie medyczne w zakresie zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska jako jednego wspólnego ekosystemu.

Rezultatem udziału w projekcie było podjęcie pracy lub działalności gospodarczej przez 654 osoby bezrobotne (475k, 179m) oraz uzyskanie kwalifikacji lub kompetencji przez osoby bezrobotne (385k, 217m).

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu: 14 893 150,40 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 12 659 177,77 zł

Projekt realizowany był zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasadą równości szans kobiet i mężczyzn, Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej, Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych, zasadą zrównoważonego rozwoju, w tym zasadą DNSH oraz Standardami dostępności.

Drukuj
Zamknij